Přeskočit na obsah

V dnešní rychlé době hledáme stále častěji cesty, jak pečovat o své zdraví komplexně a s hlubším porozuměním.A právě klinická nutriční medicína, fytoterapie a životospráva představují tři klíčové pilíře tohoto holistického přístupu. Zatímco nutriční medicína a fytoterapie nám nabízejí hluboké pochopení výživy a léčivých bylin, životospráva nás vede k harmonii v každodenním životě. Pojďme se ponořit do těchto fascinujících oborů a poznat, jak zásadně mohou ovlivnit naše zdraví a pohodu.

Klinická nutriční medicína

Nutriční medicína je celosvětově uznávána jako jeden z nejefektivnějších způsobů léčby. Její postavení mezi odborníky stojí po boku klasické západní medicíny. Na rozdíl od běžné léčby symptomů syntetickými léčivy se však nutriční medicína soustředí na hluboké pochopení biochemických procesů v těle a příčíiny vzniku onemocnění. Věnujeme se individuální výživě, pro zdraví nezbytným látkám, funkčním potravinám a jejich vzájemným interakcím. 

Pro správnou funkci těla je klíčová rovnováha vitaminů a minerálních látek. Ovlivňuje mnoho tělesných funkcí, včetně transportu skrze krevní oběh, hormonální rovnováhy a imunitního systému. Významné nedostatky nebo nerovnováhu můžeme pozorovat buď napřímo nebo v souvislosti s různými nemocemi, s jejichž příčinami si pacienti i lékaři často lámou hlavu. A právě zde se ke slovu hlásí naturopatie, která lidský organismus pojímá jako celek a postupně spojuje jednotlivé kousky k řešení i zdánlivě neřešitelných potíží.

Aktuální trendy navíc obohacují nutriční medicínu o nutrigenetiku a nutrigenomiku, které se, jak název napovídá, zaměřují na vztah mezi stravou a geny. Tyto obory, jejichž poznatky na naší klinice hojně využíváme, zkoumají komplexní propojení  mezi molekulami výživy, genetickými polymorfismy a biologickým systémem tak, aby objasnily, jak správná výživa může optimalizovat zdraví člověka.

———————————————————————————————————————————————————————

Fytoterapie

Fytoterapie, jakožto odvětví klinické naturopatie, se aplikuje při léčbě široké škály nemocí, od zažívacích potíží po hormonální problémy. Pomáhá také stimulovat imunitní systém v boji proti bakteriím, virům a kvasinkám, a to i v případech, kdy tradiční západní léčba není tolik efektivní. Poskytuje tak funkční řešení, podporu celkového zdraví a přirozenou rovnováhuv organismu. 

Naturopatie dále nabízí řešení pro stavy, které západní medicína často nedokáže vysvětlit, jako je syndrom dráždivého střeva nebo fibromyalgie. S detailní znalostí bylin a jejich aplikací je fytoterapie celosvětově uznávaná pro svou účinnost.

Léčebné byliny mají dlouhou tradici, sahající od starověkého Egypta po Ayurvedu. Ostatně mnohé byliny se těší všeobecné oblibě dodnes. Naturopaté kombinují tuto historickou moudrost s moderním výzkumem, což jim umožňuje poskytovat vysoce efektivní léčbu. Vývoj v analýze a kvalitě doplňuje postupy v klinickém výzkumu, čímž fytoterapie získává zasloužené uznání v léčbě nemocí.

———————————————————————————————————————————————————————

Životospráva

Samotná životospráva a péče o sebe sama jsou vždy součástí našich konzultací. S klienty detailně probíráme jejich životní styl, kvalitu spánku, bytí v přírodě i na slunci, pohybovou aktivitu ale i strategie zvládání stresu. Odpočinek, péče o duševní zdraví, relaxace i kultivace emocí jsou v celostní péči důležité. Poradíme s doporučením pohybového terapeuta, masáží, kouče v oblasti psychiky a nastavíme společně změny, které povedou k reálným výsledkům. Terapeuti na klinice doporučují také pohybový koučink, kineziotaping, nastavení tréninkového plánu, mindfullness, dechové techniky, akupunkturu i vhodné relaxační techniky. 

“Svým klientům věnuji plnou péči a pozornost. Hluboké porozumění jejich zdravotním problémům a komplexní přístup jsou pro mě klíčové a nenahraditelné složky úspěšné terapie. Jsem hrdá, že díky naturopatii, neustálému vzdělávání v nejnovějších vědeckých poznatcích a v neposlední řadě úzké spolupráci s klientem, můžeme nabídnout unikátní a velmi efektivní řešení široké škály zdravotních problémů“.

Mgr. Karolína Kunftová
Vedoucí Kliniky Aplikované Naturopatie